Fastighetsbolaget Emilshus AB (publ) delårsrapport januari–september 2026
Fastighetsbolaget Emilshus AB har presenterat delårsrapporten för januari–september 2026. Hyresintäkterna ökade med 29 % till 831 miljoner kronor och förvaltningsresultatet ökade med 23 % till 374 miljoner kronor. Bolaget har även redovisat ett justerat utfall för 2026 med en prognos om 500 miljoner kronor för förvaltningsresultatet. Dessutom har bolaget meddelat nya förvärv av lätt industrifastigheter under juli och oktober samt antagit en ny utdelningspolicy från och med verksamhetsåret 2026.
- I juli meddelades att tio fastigheter inom kategorin lätt industri förvärvats för 456 miljoner kronor, med tillträde enligt tidplan till fjärde kvartalet 2026.
- I oktober meddelades att nio fastigheter inom kategorin lätt industri förvärvats för 341 miljoner kronor, varav fastigheter till ett värde om 113 miljoner kronor hade tillträtts och resterande beräknas tillträda under fjärde kvartalet 2026.
- Prognosen för 2026 för förvaltningsresultatet uppgår till 500 miljoner kronor (tidigare 495 miljoner kronor).
- Kursreaktion
- +0,6 %
- 15 min från öppning
- RVOL vid samma tid
- Saknas
- Idag
- RVOL mot heldag
- 0,3×
- Idag · 20 dagars snitt
Aktiekurs
Mätpunkter & underlag
Aktien idag
- Senaste kurs
- 43,5 SEK
15 okt. 10:46
- Kontrollerad hos leverantören
- 15 okt. 10:52
- Föregående stängning
- 43 SEK
2026-10-14
- Handlad volym
- 14 914 aktier
15 okt. 10:46
- Jämförelseunderlag
- 0 handelsdagar · preliminärt
Idag mot föregående stängning
+1,2 %RVOL vid samma tid jämför den kumulativa volymen med samma klockslag tidigare handelsdagar. RVOL mot heldag jämför med snittet för 20 hela handelsdagar. Det är bolagets handel, inte volym orsakad av nyheten.
Leverantörens stängningskurs; justering för bolagshändelser är inte verifierad.
15 min efter öppning
- 1 min efter öppning
- Kursdata saknas för perioden
- 5 min efter öppning
- +6,2 %
- 15 min efter öppning
- +0,6 %
- 1 tim efter öppning
- Kursdata är för gammal för mätningen
- Vid stängning
- Inväntar mätning
- Nästa handelsdags stängning
- Inväntar mätning
- Föregående stängning (minutkurs)
- 14 okt. 17:30
- Önskad mättid
- 15 okt. 09:15
- Faktisk avläsning
- 15 okt. 09:15
- Beräkning uppdaterad
- 15 okt. 10:04
Minutdata saknas för delar av perioden.
Hela minuter jämförs med samma klockslag tidigare handelsdagar. Minuten som överlappar nyheten ingår inte. Volymen visar aktivitet kring nyheten, inte hur mycket handel den orsakade.
Yahoo Finance · minutdata, inte verifierad realtid. Endast avslutade minutstaplar används; avläsningen får ligga högst två minuter före mättiden.
Perioden räknas från nästa börsöppning och jämförs med föregående börsdags sista tillgängliga minutkurs.
Aktiekurvan visar bolagets handel. Mätpunkterna ovan är separat sparade nyhetsreaktioner. Samband i tid är inte bevis på orsak; andra nyheter och bolagshändelser är inte borträknade.
Läs hela källtexten
Januari–september 2026
Hyresintäkterna ökade med 29 % till 831 miljoner kronor (643).
Förvaltningsresultatet ökade med 23 % till 374 miljoner kronor (303).
Förvaltningsresultatet per stamaktie ökade med 15 % till 2,52 kronor per stamaktie (2,19).
Periodens resultat uppgick till 439 miljoner kronor (379), vilket motsvarar 3,03 kronor per stamaktie (2,82).
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter påverkade resultatet med 98 miljoner kronor (205).
Värdeförändringar finansiella instrument påverkade resultatet med 88 miljoner kronor (–42).
Operativt kassaflöde ökade med 24 % och uppgick till 345 miljoner kronor (278).
Nettoinvesteringarna uppgick till 1 980 (2 709) miljoner kronor, varav 1 854 (2 640) miljoner kronor var hänförligt till fastighetstransaktioner. Juli–september 2026
Hyresintäkterna ökade med 25 % till 286 miljoner kronor (228).
Förvaltningsresultatet ökade med 18 % till 133 miljoner kronor (113).
Förvaltningsresultatet per stamaktie ökade med 14 % till 0,89 kronor per stamaktie (0,78).
Periodens resultat uppgick till 147 miljoner kronor (167), vilket motsvarar 0,99 kronor per stamaktie (1,21).
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter påverkade resultatet med 1 miljon kronor (76).
Värdeförändringar finansiella instrument påverkade resultatet med 97 miljoner kronor (20).
Operativt kassaflöde ökade med 22 % och uppgick till 124 miljoner kronor (101).
Nettoinvesteringarna uppgick till 837 (1 264) miljoner kronor, varav 789 (1 228) miljoner kronor var hänförligt till fastighetstransaktioner. Justerad prognos för 2026
För 2026 beräknas förvaltningsresultatet med nuvarande fastighetsbestånd samt tillkännagivna förvärv uppgå till 500 miljoner kronor. Tidigare lämnad prognos uppgick till 495 miljoner kronor och tillkännagavs vid avlämnande av delårsrapport januari–juni 2026. Väsentliga händelser under kvartalet
I juli meddelades att tio fastigheter inom kategorin lätt industri förvärvats för 456 miljoner kronor. Fem fastigheter tillträddes under det andra kvartalet 2026 och tre fastigheter tillträddes under det tredje kvartalet 2026. Resterande två fastigheter tillträds under det fjärde kvartalet 2026. Väsentliga händelser efter periodens utgång
I oktober meddelades att nio fastigheter inom kategorin lätt industri förvärvats för 341 miljoner kronor. Av förvärven har fastigheter till ett värde om 113 miljoner kronor tillträtts. Resterande fastigheter beräknas tillträdas under det fjärde kvartalet 2026.
Styrelsen i Emilshus har antagit en ny utdelningspolicy med målet att lämna utdelning även till stamaktieägare, med bibehållet fokus på lönsam tillväxt. VD kommenterar – ” Ett stabilt Emilshus” Emilshus är ett utpräglat tillväxtbolag med inriktning på hög avkastning. Under de senaste fem åren har fastighetsvärdet ökat från cirka 4 miljarder kronor till över 14 miljarder kronor och förvaltningsresultatet har nära fyrdubblats. Hyresvärdet har under samma period ökat från cirka 300 miljoner kronor till över 1,2 miljarder kronor, vilket innebär att vi har uppnått en god riskspridning. Mot bakgrund av den storlek och stabilitet som Emilshus byggt upp har styrelsen med bibehållet fokus på lönsam tillväxt antagit en ny utdelningspolicy med målet att också lämna utdelning till stamaktieägarna. Emilshus har tidigare inte lämnat någon utdelning till stamaktieägarna. Bolagets kassaflöde har istället återinvesterats i verksamheten i syfte att växa fastighetsportföljen och därmed öka diversifieringen i hyresintäkterna. Med anledning av det väsentligt stärkta kassaflödet har vi nu möjlighet att kombinera fortsatt lönsam tillväxt med utdelning även till stamaktieägarna, vilket linjerar med vår grundidé om att skapa aktieägarvärde. Vi bedömer att detta också bidrar till att stärka intresset för Emilshus och stamaktien. Den nya utdelningspolicyn innebär att den sammanlagda utdelningen till stam- och preferensaktieägare ska uppgå till cirka 25 % av förvaltningsresultatet. Utdelningen på preferensaktierna påverkas inte av förändringen. Den nya utdelningspolicyn gäller från och med verksamhetsåret 2026 och kommer ligga till grund för styrelsens utdelningsförslag till årsstämman 2027. Tillväxt med god lönsamhet Intäkterna ökade under årets första nio månader med 29 % till 831 miljoner kronor. Förvaltningsresultatet steg under samma period med 23 % till 374 miljoner kronor. Per stamaktie ökade förvaltningsresultatet för både perioden och rullande 12 månader med 15 %. Det operativa kassaflödet visade under perioden en tillväxt om 24 % och uppgick till 345 miljoner kronor. Under det tredje kvartalet ökade förvaltningsresultatet per stamaktie med 14 % jämfört med motsvarande kvartal föregående år och det operativa kassaflödet steg med 22 %. Fokus på förvaltning Uthyrningsaktiviteten var fortsatt god under kvartalet och vi slutförde ett antal omförhandlingar och nyuthyrningar som bidrar till vår höga och stabila uthyrningsgrad om 95 %. Under 2026 har vi lagt kraft på att utöka och stärka vår förvaltningsorganisation i takt med bolagets kraftiga tillväxt under det senaste året. I grunden handlar det om att erbjuda attraktiva lokaler och säkerställa att hyresgästerna trivs och stannar kvar. Förvaltningskontoren i Skåne och Östergötland som etablerats under det senaste året är viktiga i arbetet med fortsatt tillväxt i dessa expansiva regioner som nu tillsammans utgör 33 % av fastighetsvärdet. Investeringar i tillväxt Emilshus fortsatte att växa genom förvärv under och efter det tredje kvartalet och med våra senast offentliggjorda förvärv når nu fastighetsvärdet 15 miljarder kronor. De förvärv vi kommunicerade i juli omfattar tio fastigheter inom kategorin lätt industri i attraktiva lägen som passar Emilshus strategi mycket väl. Det är fullt uthyrda fastigheter av god kvalitet som genererar starka kassaflöden och har en stabil hyresgäststruktur. Sex av fastigheterna är belägna i Öresundsregionen. Efter periodens utgång genomfördes ytterligare förvärv av högavkastande fastigheter i Skåne och Östergötland för 341 miljoner kronor. Prognosen avseende förvaltningsresultatet för helåret 2026 höjs från 495 miljoner kronor till 500 miljoner kronor. Framåtblick Emilshus stabila hyresgästbas, högavkastande fastigheter och goda intjäning utgör en trygghet i den rådande marknadssituationen med högre räntekurva. En mer utmanande marknad kan samtidigt öppna möjligheter till affärer för Emilshus. Med tillgängligt kapital och goda finansieringsmöjligheter ser vi förutsättningar att fortsätta växa genom selektiva förvärv av fastigheter i rätt lägen och med rätt avkastningsnivå. Vi fortsätter att bygga ett stabilt Emilshus. Växjö, oktober 2026 Jakob Fyrberg, VD Rapportpresentation Telefonkonferens Tid: torsdagen den 15 oktober, 09:00. För att ringa in och ställa frågor ring: +46 8 5016 3827 (mailto:tel:+46850163827), slå sedan in Meeting ID: 852 3505 7849 # För att ställa en fråga till VD/CFO, vänligen tryck *9 på telefonen. Presentationen webbsänds Länk till webbsändningen: https://www.finwire.tv/webcast/emilshus/q3-2026/ Webbsändningen kommer att finnas tillgänglig på www.emilshus.com efter telefonkonferensen. För mer information, vänligen kontakta: Jakob Fyrberg, VD E-post: jakob.fyrberg@emilshus.com Telefon: 0705-93 95 96 Om Emilshus Emilshus är ett fastighetsbolag som med utgångspunkt i småländsk företagskultur förvärvar, utvecklar och förvaltar högavkastande kommersiella fastigheter med södra Sverige som kärnmarknad. Bolagets fastighetsbestånd uppgick per 30 september 2026 till 1 321 tkvm uthyrningsbar area fördelat på 274 fastigheter med tyngdpunkt på lätt industri samt extern- och dagligvaruhandel. Emilshus stamaktie och preferensaktie är noterade på Nasdaq Stockholm. Emilshus - Storängsgatan 7 – 352 36 Växjö – www.emilshus.com (http://www.emilshus.com/) Denna information är sådan information som Fastighetsbolaget Emilshus är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-10-15 07:30 CEST. Bifogade filer Delårsrapport januari–september 2026 (https://storage.mfn.se/ee84ef60-a94f-45fc-a9f6-88f618fe90e8/delarsrapport-januari-september-2026.pdf) Pressmeddelande (https://storage.mfn.se/7ae86509-1ecf-4534-9ae1-ccd4afa21bde/pressmeddelande.pdf)
Källor & underlag